Príjemné prekvapenie z Karlovky
02. marca 2015

Základná časť mužskej extraligy sa skončila v sobotu. Ukázalo sa, že sa prehĺbil priestor medzi prvou trojkou a zostatkom ligy. Suverenitu potvrdila Prievidza, naopak mierne sklamal Inter Bratislava. Povyberali sme najzaujímavejšie fakty a momenty, ktoré nás zaujali.

Suverénna Prievidza

Prievidzi patrí rešpekt za to ako sa postavila na nohy po kontroverznom finále. Tréner Krunoslav Krajnovič si vybudoval tím, ktorý v základnej časti prehral len šesťkrát. Síce ju nezakončili výhrou, ale predtým ťahal skvelú šnúru šestnástich víťazných stretnutí za sebou. Previdza hrala suverénne, keď priemerne zdolávala súperov o 22 bodov. Baníkom výborne funguje tímová chémia, keď je každý z hráčov nahraditeľný a na nikom nie sú až tak závislí ako mnoho ich súperov na najväčších svojich hviezdach. Keď k tomu pripočítame výhodu domáceho prostredia, Prievidza je momentálne jasný favorit na titul.

TJ Bannister

Na konci základnej časti sa Bannister zranil, ale v play off sa mal vrátiť do zostavy. Za hru treba pochváliť celé Komárno, ktoré naznačilo, že chce stále prehovoriť do boja o titul. Najväčšiu zásluhu na tom, ale má americký rozohrávač. Zatiaľ je jasným kandidátom na ocenenie pre najužitočnejšieho hráča. Komárno s ním predvádza atraktívny basketbal. Ak mu dobre zapasuje spolupráca s ďalším americkým rozohrávačom Jaytornah Wissehom a najnovšou posilou Lukom Igrutinovičom, Komárno má šancu na úspech.

Mierne sklamanie z Interu

Hovoriť o tíme, ktorý prehral v základnej časti len osem zápasov ako o sklamaní by bolo trúfalé a scestné. Napriek tomu však basketbalisti majstra nezanechali najlepší dojem. Predsa len Inter chcel byť vždy inde ako zostatok ligy. Hovorilo sa o európskych pohároch, chvíľku dokonca o ruskej VTB lige. K tomu však potrebuje suverenitu doma, ktorá zatiaľ neprišla. Výmena trénera, pohyby v hráčskom kádri zanechali na bratislavskom klube následky. Stále je jeho hra najviac závislá od zdravia a formy Martina Rančíka. V play off má jedinenčnú šancu pochybnosti vyvrátiť.

Najlepší hráči ligy

Pred play off je ťažké vyberať najlepšiu päťku ligy, lebo sa to určite premieša. Na rozohrávke bol suverénny Tj Bannister. K nemu sa črtá viacero mien ako jeho dnešný spoluhráč Luka Igrutinovič, ktorý však nepotiahol Levice do play off či Nenad Miloševič, ktorý si odohral v Interi svoj štandard. Obdiv si zaslúži Goran Bulatovič, ktorý ťahal často sám mladý tím Spišskej Novej Vsi. Na krídlo sa pýta výborný strelec Prievidze Igor Marič, na ktorého presnú ruku sa môžu baníci spoľahnúť. Spoľahlivo ho dopĺňa spoluhráč Marko Batina. Na krídle hrali tiež výborne líder Handlovej Luka Drezga a duo z Komárna – Saša Jankovič, Siniša Bilič. Pod košom sa tiež núka viacero mien. Strelecky zažiaril Justin Ward, ale len v slabučkej Nitra, v silnom Interi sa zatiaľ absolútne nepresadil. Štandardne veľmi dobre a bez výkyvov hrá Peter Sedmák z Interu a netreba zabúdať na Martina Rančíka. Obrana Prievidze zas stojí na Milošovi Miljkovičovi.

Príjemné prekvapenie z Karlovky

Aj so Slovákmi sa to dá. Cez sezónu sme to písali viackrát. Postupne budovaný tím Karlovky, ktorý dal šancu odchovancom, odídencom, „premárneným talentom“ či hráčom, ktorým už nechceli dať iní šancu, bol príjemným prekvapením. Každý si najprv myslel, že zverenci trénera Milana Černického budú bojovať len o spodok tabuľky s Nitrou. Nakoniec však skončili na veľmi peknom šiestom mieste, keď vedeli potrápiť aj favoritov.

F94B3907

Veľká priepasť za prvou trojkou

Veľa cudzincov je veta, ktorá je vyčítaná slovenskej extralige roky. Nahrádzala ju však vyrovnanosť, keď reálne až sedem, osem tímov mohlo bojovať o vrchné priečky. To sa v tejto sezóne definitívne zmenilo. Prvej trojke nevedel nikto konkurovať a nad 50 percentnú úspešnosť sa dostala už len Handlová. Výsledkami výrazne poľavil Svit a nikto za ním sa elite nepriblížil. Nie je to dobré zistenie, lebo sa liga môže stať podobne neatraktívna ako ženská extraliga, kde sú v prvom kole play off tri série len povinnou jazdou.

Čierny kôň ligy

Bolo by pekné napísať, že ním môže byť Banská Bystrica. Nevyspytateľný tím Miroslava Grznára dosiahol viacero pekných výsledkov, počnúc domácou výhrou nad Interom, či vyradením Prievidze v pohári. Celkovo však zráža ŠKP obrana a veľmi nevyrovnané výkony. Preto môže byť pomyseľným čiernym koňom len Handlová, aj keď označenie štvrtého tímu za prekvapenie by bolo divné. Rozdiel medzi prvou trojkou a ostatkom ligy je však taký veľký, že prípadný postup Handlovej až do finále by bol obrovským prekvapením. Tím zložený z balkánskych hráčov však bude určite zaujímavé sledovať.

Doránaná Nitra

Úspechom bolo už len to, že v Nitre zachránili extraligový basketbal. Tím však predviedol chabé výsledky, keď dosiahol len na tri víťazstvá. Mnoho hráčov z jeho kádra na podobnú úroveň nemá a frustrácia vyvrcholila nešportovým správaním skúseného trénera Ľubomíra Urbana v poslednom zápase dlhodobej časti. Je pekné, že v Nitre dali šancu mladým Slovákom, ale je otázne, či sa oplatí byť fackovacím panákom aj v ďalšom ročníku, ak sa klubu nepodarí poskladať kvalitnejší káder.

zdroj: basket.sk, autor: Tomáš Prokop