Rozhovor s trénerom Richardom Kamenským...
21. septembra 2020

Pokračujeme v sérii našich rozhovorov s trénermi. Vyspovedali sme novú posilu v klube Riša Kamenského, trénera mladších žiakov a starších mini žiakov.
 
Ako prebiehala príprava na novú sezónu a ako ju hodnotíš?
Prípravu na aktuálnu sezónu sme začali až 10.-15.8.2020 sústredením v Zázrivej. V tejto krásnej časti Slovenska prebiehal tréningový proces vonku aj v telocvični a nevynechali sme ani krátku túru a voľnejšie poobedie na vybláznenie sa na horolezeckej stene.
Po návrate zo sústredenia boli tréningy už iba v telocvični. Za posledný mesiac sme sa venovali iba pár činnostiam (najmä individuálnym), ale s o to väčším dôrazom na detaily, správnosť prevedenia a na intenzitu.
Všetko, čo sme si naplánovali sme splnili, preto hodnotím prípravu veľmi pozitívne.
Odohrali sme aj prvý zápas U13, kde bolo vidieť to, čo sme trénovali na 100%, takže spokojnosť je. Pokračujeme ďalej, postupne pridávame ďalšie činnosti a pravidlá a aj mladšie družstvo U12 sa na turnaji, ktorý sme zorganizovali tento víkend, ukázali v rovnakom svetle ako U13.
 
V akom stave je tím?
Ťažko hodnotiť stav v týchto vekových kategóriách, keďže nie je podstatné sa dostať do stavu napr. pred súťažnými zápasmi, ale postupne trénovať všetky činnosti, nič nepreskakovať a nabaľovať a stav budeme riešiť až po sezóne alebo dokonca až po ďalších sezónach.
Ale nálada je výborná, chlapci sú motivovaní do ďalších tréningov či zápasov a to je podstatné. Výborne si rozumieme aj s asistentkou Dulkou a tým pádom je celkovo atmosféra skvelá.
 
Akou hrou sa budete prezentovať?
Budeme sa snažiť o rýchly basketbal, čo sa dalo vidieť už v prvom zápase, o agresívnu obranu a najmä, aby každý hráč s loptou mal sebavedomie hrať v každej situácii 1:1. Prispôsobili sme tomu tréningový proces a vyzerá, že to bude fungovať. Myslím si, že sme na turnaji ukázali, čím bude typická naša hra.
 
Kedy budeš po sezóne spokojný?
Najmä, keď budeme všetci zdraví a keď sa podarí splniť všetky individuálne ciele, ktoré sme si s jednotlivými hráčmi stanovili. A čo sa týka kolektívnych cieľov, tak základný bude ten, aby sme sa prezentovali hrou, ktorú som už spomínal. Chceme byť sebavedomí, rýchli, agresívni a aby každý hráč mal chuť na sebe pracovať a aby chcel byť čo najlepší.
 
Čo povieš chalanom pred prvým zápasom?
Prvý zápas sme už mali a v tomto veku si myslím, že je jedno, či je to prípravný zápas alebo súťažný, všetky sú rovnaké alebo by mali byť. Niekoľkokrát sme si v tíme povedali, že zápas je odmena za a to, ako sa snažia na tréningu. Preto sme si pred prvým zápasom povedali, že si ho ideme v prvom rade užiť a dali sme si 3 ciele, ktoré sa aj podarilo splniť.
Čím ťa vedia hráči najviac potešiť a čím najviac nahnevať?
Čo nás najviac teší, keď chlapci trénujú vo vysokej intenzite a zároveň sa bavia, povzbudzujú a vieme sa na tréningu aj zasmiať. Vtedy je to ideálna kombinácia a nič viac netreba. Poteší aj keď si hráč sám na tréningu uvedomí chybu, vráti sa s snaží sa to spraviť lepšie.
 
A čo vie najviac nahnevať?
Keď sa občas stane, že niekto je nedisciplinovaný.
Jasné, v prvom rade nás to musí baviť, ale disciplína musí byť. A mnohí hráči z družstva to aj dokazujú. Keď sa spojí vášeň či nadšenie pre šport a disciplína, tak ide všetko, čo si zaumienime. A ide to ruka v ruke s tým, že sa na ihrisku bavíme. 🙂