S mladíkmi z Karlovky bol tréner reprezentácie U16 spokojný
04. januára 2016

"S prístupom chalanov som veľmi spokojný", hovorí o mladíkoch z Karlovky reprezentačný tréner U16 Jozef Ištók. 

Už sme vás informovali o tom, že slovenská reprezentácia do šestnásť rokov odohrala na konci decembra turnaj Olympijských nádejí krajín V4. V Bratislave a Pezinku sa tak na palubovkách stretli dievčatá a chlapci z Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. Chalani s bilanciou 1 výhra a 2 prehry skončili na konečnom treťom mieste, pričom do bojov zasiahli dvaja naši hráči - Juraj Páleník a Braňo Balvan. Tretí Karlovešťan Michal Hörmann čakal na svoju príležitosť ako náhradník, Dominik Kubala, bodový líder reprezentácie, bol zase v minulosti dorastencom MBK Karlovka.

Kadet Braňo Balvan sa do tímu dostal najprv ako náhradník, tréner Jozef Ištók ho však použil v dvoch zápasoch. "Svojim prístupom na tréningoch si vyslúžil minutáž na ihrisku. Proti Česku podal dobrý a zodpovedný výkon, v druhom zápase mu ale celkom nevyšiel vstup a stratil tak sebavedomie," hodnotil spokojne po turnaji tréner. Braňo turnaj popísal podobne: "S prvým zápasom som spokojný, ukázal som agresivitu v útoku aj v obrane, plnil som väčšinu pokynov. V druhom zápase som sa na začiatku nechytil ľahkými vecami a neskôr som už nemal príležitosť to napraviť." Nie je ale dôvod vešať hlavu. Ako povedal tréner J. Ištók: "Ak bude pokračovať v zodpovednom prístupe, v budúcnosti by mal byť súčasťou širšieho reprezentačného výberu."

repre u16 2015

Skvelé nasadenie v tréningu i zápasoch B. Balvana pramení z jeho nadšenia pre hru. "Teším sa na každú príležitosť hrať basketbal. Pred turnajom sme absolvovali tréningy, na ktorých sme si zopakovali signály a zohrali sa," vysvetľuje. So spoluhráčmi ale podľa jeho slov nedokázali na ihrisko úplne preniesť natrénované, neplnili pokyny do bodky. "Bojovnosť na ihrisku bola, ale to má byť samozrejmosť," dodáva. Braňo Balvan nastrieľal v dvoch zápasoch 4,5 bodu a pridal 2 doskoky.

Juraj Páleník po turnaji skonštatoval, že v Karlovke nastupuje na pozícii tri, no v reprezentácii máva iné úlohy. "Tréner mi určil pozíciu štyri. Musím totiž ešte zapracovať na perimetri a do budúcna by som sa mohol posunúť na 'trojku'," priblížil svoje úlohy na ihrisku. Napriek tomu mu Jozef Ištók skúsil v zápase s Poľskom dať priestor aj na pozícii krídla, no to sa proti silnému súperovi neosvedčilo. "Ide o jedného z našich reprezentačných lídrov. Juraj bol v obrane spoľahlivý na sto percent a tiež sa veľmi dobre pripravil na turnaj. V zápasoch som bol s jeho výkonom spokojný," chválil svojho zverenca tréner J. Ištók. Juraj nazbieral v troch zápasoch priemerne 8,3 bodu a 4 doskoky.

Mladí Karlovešťania ťažia najmä z dobrej komunikácie trénera reprezentácie U16 a MBK Karlovka. "Prístupy v klube a 'repríku' sú podobné lebo obaja moji tréneri dbajú na rovnaké detaily," hovorí J. Páleník. Tréner Jozef Ištók považuje za dôležité, aby mali chalani podobné úlohy v oboch tímoch a aby sa kluboví tréneri riadili obdobnými hernými zásadami ako reprezentační. "Kým nezjednotíme metodiku na Slovensku, pokiaľ sa bude hrať stále každý klub 'na svojom piesočku' a budeme preferovať zónové a odstupované obrany, tak sa nikam nepohneme," komentoval pre SBA reprezentačný tréner . "Karlovka je jeden z klubov, ktorý sa tomu prispôsobil, takže sa venujeme vždy rovnakým veciam," dodáva spokojne Braňo Balvan.