Tréneri vycestovali za mládežníckym basketbalom do Srbska
03. marca 2016

Výprava basketbalových nadšencov z MBK Karlovka Bratislava sa šla pozrieť do srbského Belehradu na mládežnícky turnaj basketbalových nádejí Adidas Next Generation Tournament. Ako sa zrodila myšlienka ísť do Belehradu, objasňuje tréner MBK Karlovka Maroš Helmecy : „S nápadom vycestovať do Belehradu a pozrieť si turnaj Next Generation prišiel  Ljuban Vukmirovič, jeden z našich rodičov.  Jeho  myšlienka sa mi páčila a nemusel ma dlho prehovárať. Oslovili sme ďalších trénerov Karlovky." K výprave sa pridali Gabika Rebrošová a Denisa Zambová. Po turnaji môžem povedať, že to bol skvelý nápad. "Ljubanovi aj touto cestou ďakujem, že nám to všetko pomohol zorganizovať," dodáva M. Helmecy.

turnament

Turnaj organizujú každý rok pod záštitou Turkish Arlines Euroleague. Zo štyroch turnajov v Európe postupujú štyri najlepšie tímy na záverečný turnaj Final four. Počas mesiacov január a február sa uskutočnili turnaje v Ríme, španielskom L´hospitalet, litovskom Kaunas a Belehrade. Toho belehradského sa zúčastnili tímy rozdelené do dvoch skupín. Skupina A – Alba Berlin, Buducnost Voli Podgorica, Cervena Zvezda Telekom Belgrade a Spars Sarajevo. V skupine B – Cedevita zagreb, FC Bajern Munich, Partizan Belgrade a Zemun. Všetky zápasy  sa hrali v hale na Zelezniku, kde hráva tím FMP, ktorý je farmou, či akadémiou Zvezdy, no taktiež hrá najvyššiu srbskú ligu.

Tréneri Karlovky zhliadli zápasy  Alba Berlín - Spars Sarajevo a Partizan Belehrad - Zemunu. Partizan je favoritom trénera juniorov M. Helmecyho: "Bol to skvelý zápas, kde Zemun ukazoval, ako sa dá hrať s favoritom celý zápas vyrovnane - len vďaka bojovnosti," pochvaľuje si. Partizan samozrejme disponoval lepším tímom a na pozícii forwarda mal Miloša Glišića, ktorý už hráva za prvý tím ABA ligu. "Ale cez to všetko dokázal Zemun držať krok. Bol to krásny zápas na začiatok. V druhom stretnutí mala Zvezda najlepšie poskladaný tím. Či by sme to brali po skúsenostnej stránke  a talente alebo po výškovej prevahe, asi na všetkých postoch. Ale ani Sarajevo sa nevzdalo aj keď prehrali rozdielom vyšším ako 20 bodov," hodnotí.

Druhý hrací  deň tréneri videli zápasy  Partizan - Cedevita,  Bayern - Zemun  a Partizan - Bayern. "Zápas Partizanu rozhodoval, kto postúpi do semifinále a kto bude hrať už iba o umiestnenie. Bol to vynikajúci zápas v ktorom nakoniec zvíťazil Partizan rozdielom 70:52.V semifinále sa stretol Partizan so Zvezdou," spomína naša trénerka Denisa Zambová.

Súčasťou programu turnaja bola aj trojková a smečiarska súťaž. V oboch súťažiach bol určený jeden hráč z každého tímu ktorý sa súťaže zúčastnil. V trojkárskej súťaži zvíťazil hráč Buducnost Voli Podgoriva Aleksa Bakoc a v smečiarskej Milos Janjic, hráč Zemunu.

shoot

Posledný  tretí hrací deň bol náročný. Semifinálové zápasy sa hrali od 10:00  medzi Partizanom a Zvezdou.  V prvom semifinále ukázala Zvezda svoje schopnosti. Maroš dodáva: „Aj napriek tomu že som fandil Partizanu, tak som musel uznať že Zvezda má lepší tím." Večer si Partizan obhájil tretiu priečku výhrou 83:61. "Finálový zápas  medzi Cervenou Zvezdou a Sarajevom skončil  výsledkom 92:88. Zápas mal vyrovnaný priebeh, čo ulahodilo najmä oku diváka. Bol to  zápas až do posledných minút," hodnotí.

„Finálový zápas bol pre mňa neskutočným zážitkom. Takýto skvelý mládežnícky basketbal som ešte  nevidela“, komentuje Denisa Zambová. „Už len kvôli tomuto zápasu sa oplatilo prísť. Chalani hrali rýchlu, organizačne veľmi jednoduchú hru. Avšak ich individuálny herný prejav mi vyrážal dych. Tento zápas mal všetko, nasadenie, profesionalitu, chcenie, emócie, srdce. Som rada, že som to mohla vidieť.“

Trénerka Gabika Rebrošová hodnotí celý výjazd do Srbska ako  "úžasný, predĺžený basketbalový víkend, ktorý zavŕšilo vynikajúce finále".  Trénerka dodáva: "Hrali rýchly, jednoduchý, agresívny basketbal s výbornými individuálnymi hernými činnosťami. Môj tip na víťaza po videní prvých zápasov bol a vyšiel - Cervená Zvezda. Jednoznačne a sebavedomo si išla za svojim cieľom, víťazstvo si ustrážila aj vo finále. Z jednotlivcov okrem už spomínanej "11" - Boris Simanič ma upútal svojou loptovú technikou Sani Campara so Spars Sarajevo, jeho nechytateľné prihrávky poza brániaceho súpera boli geniálne."

Titul MVP turnaja si zaslúžil Borisa Simanič. S výberom súhlasil aj Maroš: „Je to neskutočný hráč, ktorý pri svojej výške predvádzal veci, ktoré nezvládajú niektorí hráči na pozícii dva. Vynikajúca práca s loptou, presná strela aj z väčších vzdialeností (za celý turnaj 46,2 % streľba za 3 body), vedel hrať aj chrbtom ku košu. Nehovoriac o čítaní hry v útoku či obrane. Bola radosť sa pozerať na to čo predvádzal a bol právom vyhlásený za najužitočnejšieho hráča. Samozrejme už pravidelne nastupuje aj v prvom tíme Cervenej Zvezdy v Eurolige“, dodáva Maroš. „Bolo úžasné vidieť tieto všetky zápasy,“ dodáva.

Okrem zápasov tréneri navštívili tradičné reštaurácie a národné jedlá ako cevapi a pleskovicu. „Turistického sprievodcu“ robil trénerom Dušan Pavićević, ktorý ich zobral v Belehade na Kalemegdan. Stihli aj obed  v reštaurácii pri rieke Sáve.

Konečné poradie turnaja:

  1. Cervena Zvezda Telekom Belgrade
  2. Spars Sarajevo
  3. Partizan Belgrad
  4. Cedevita zagreb
  5. Alba Berlin
  6. FC Bajern Munich
  7. Zemun
  8. Buducnost Voli Podgorica

All Star (z ľava): SIMANIC, BORISA ( Cervena Zvezda, 209 cm, 1998), RADANOV, ALEKSA (Cervena Zvezda, 202 cm, 1998), GLISIC, MILOS (Partizan Belegrad, 203 cm, 1998), MUSA, DZANAN (Cedevita Zagreb, 203 cm, 1999) a CAMPARA, SANI (Spars Sarajevo, 188 cm, 1999)

mvp

Na finálovom turnaji v Berlíne sa zúčastnia tímy Mega Laks (Srbsko – postupujúci z Ríma), Real Madrid (Španielsko – postupujúci z L´hospitalet), Zalgyris Kaunas (Litva – postupujúci z Kaunasu) a Cervena Zvezda Belehrad (Srbsko – postupujúci z Belehradu).   Finálový turnaj sa bude konať počas FINAL FOUR Turkish Arlines Euroleague v Berlíne, ktoré sa bude konať 12. – 15. mája.