V roku 2015 bola Karlovka úspešná, klub rastie a napreduje
11. januára 2016

Na prelome rokov sme si sadli k rekapitulácii predchádzajúcich 365 dní. Úspechy sme dosahovali tak na poli mládežníckeho basketbalu, ako na palubovkách extraligových tímov, ale aj v našej komunite. Karlovke sa podarilo opäť podrásť a svoj dvanásty rok fungovania osláviť tvrdou prácou, no aj sladkou plácou.

1. Mládež stále rastie

Hoci Bratislava ponúka pre decká mnoho možností na športovanie, Mládežníckemu basketbalovému klubu Karlovka sa stále darí oslovovať nové mladé talenty. Výchova budúcich Doležajov, Hlivákov, či Abrhámov začína v športových prípravkách v minibasketbalových centrách. Tie máme v MBK Karlovka momentálne štyri. "Podarilo sa nám stabilizovať štyri minibasketbalové centrá, v ktorým sme otvorili viac ako tucet prípraviek, zapojili sme sa do všetkých minižiackych, žiackych i dorasteneckých kategórií, čo nebýva na Slovensku samozrejmosť," hovorí šéftréner klubu František Kubala.

juniori majstri 2015

Nebola to jednoduchá cesta, no postupne vedie aj k úspechom na palubovke. Za výsledkovo najcennejšie považuje vedenie klubu účasť na finálových turnajoch v kategóriách žiakov i juniorov. Juniori svoju celosezónnu prácu korunovali obhajobou titulu majstra Slovenska v tejto najcennejšej mládežníckej kategórii.

Okrem národných skúseností získavajú tí najlepší z Karlovky štarty aj na medzinárodnej scéne. "Hráčov i trénerov Karlovky nominujú kompetentní na všetkých mládežníckych úrovniach, čo nás veľmi teší," približuje F. Kubala. V reprezentácii do 20 rokov sa predstavili Dalibor Hlivák, David Abrhám a výber viedol ako hlavný tréner Milan Černický.

"V juniorskom výbere patril k lídrom Slovenska Marek Doležaj. Nestratil sa ani náš odchovanec a momentálne hráč českého Nymburku Miky Vitek, cenné skúsenosti zbieral na asistentskom poste Maroš Helmécy, v kadetskom tíme do 16 rokov sa predstavil Dominik Havel a odchovanec Dominik Kubala," menuje. V tvoriacej sa reprezentácii U15 sa národnom drese tejto kategórie sa objavovali aj Juraj Páleník, Braňo Balvan, či Michal Hörmann.

Pri vyratúvaní úspechov nemôžeme obísť ani vydarený transfer stále iba 17 ročného Mareka Doležaja do Španielska. V našom klube to vnímame ako významné ocenenie dlhodobej, cieľavedomej a systematickej klubovej práce s mládežou. Mladý krídelník dorástol v Karlovke nielen do seniorského dresu, ale aj na súpisku Atímu. Pre veľký záujem z basketbalovo najkvalitnejšej európskej krajiny sa Marek Presťahoval do Zaragozy, kde hráva v juniorskom tíme účastníka ACBligy Basket Zaragoza a nastupuje i v 3. najvyššej súťaži už v seniorskom tíme zerezvy El Olivar Zaragoza. "Samozrejme, Marekove ďalšie basketbalové kroky budeme detailne sledovať, podporovať ho a fandiť mu v rozvoji jeho športovej kariéry," tvrdí F. Kubala

marek dolezaj karlovka

Aj v tomto roku sa Karlovke podarilo zorganizovať viacero medzinárodných konfrontácií s vyspelejšími basketbalovými klubmi v zahraničí. "Ako najdôležitejšie by som vypichol stáže a prípravné zápasy v Srbskom Valjeve, Belehrade, Kraljeve, účasť hráčov i trénerov na kempe Zlatibor, ale aj prípravné recipročné zápasy českými súpermi USK Praha, Brnom, či Prostějovom," vymenúva šéftréner.

2. Prvé kroky medzi elitou

Karlovka vstúpila do najvyššej basketbalovej súťaže ešte v roku 2014, no jej vyvrcholenie sa odohralo v minulom roku. V rekapitulácii považujeme dosiahnuté šieste miesto za skvelý výsledok. Hoci sme v štvrťfinále nedokázali uhrať výhru nad našim mestským rivalom Interom Bratislava, sezóna to bola vydarená. "Šieste miesto pre nováčika SBL, atmosféra na domácich zápasoch, ale aj podpora fanúšikov na ihriskách súperov. Za tým všetkým sa radi ohliadame," hovorí F. Kubala.

tím 2014

Významným krokom pre MBK Karlovka bolo aj udržanie B-tímu v prvej lige a jeho následný reštart. "Béčko" síce prežilo začiatkom roka svoju klinickú smrť, po personálnych zmenách v realizačnom tíme ale začal fungovať vynikajúco. "Či už výsledkovo, ale aj ako podpora pre A-tím a možnosť ukázať sa pre našich juniorov," chváli šéfréner.

3. Komunitna Karlovky

Aj na klubovom poli sa nám podarilo pokročiť. "Sme radi, že Karlovke sa naďalej darí fungovať komunitným princípom, formou občianskeho združenia. Rozšírili sme naše rady o skúsených trénerov ako Ľubor Tománek, ale aj mladé perspektívne trénerky Ľubku Fáberovú, či Sáru Levićanin," menuje.

Vďaka komunite našich trénerov, asistentov a rodičov sme otvorili nové prípravky na ZŠ Hlboká a ZŠ Fénix, zorganizovali spoločné klubové sústredenia v Kvačanoch i Piešťanoch, klubový fašiangový ples, podujatia pre najmenšie basketbalové nádeje ako Hýbeme svetom, MiniBasket liga, Gabbo Cup Senec, a navštívili viacero basketbalových turnajov doma i v zahraničí. "Skutočne je MBK Karlovka plná ľudí, ktorí pre nás robia obrovské kvantum práce. Menovať ich je nemožné, dúfam, že sa im budeme môcť poďakovať osobne na našom plese," vysvetľuje F. Kubala. 

faberova zambova helmecy

Rok 2015 bol pre Karlovku rozhodne dobrým rokom! Tvrdá práca našich hráčov i trénerov postupne prináša výsledky.To ale neznamená, že treba poľaviť, práve naopak. "Želám všetkým hráčom, trénerom, priaznivcom MBK Karlovka i basketbalu na Slovensku, nech sú všetci zdraví a nech ich basket naďalej baví," uzatvára František Kubala.