Zo stavby do reprezentácie, Hofo u nás vyrástol na top slovenského pivota
24. mája 2016

Výrazný posun v kariére Lukáša Hofericu je na pomery vrcholového športu priam impozantný. Kým Hofo ešte pred tromi rokmi hral len druhú ligu a privyrábal si na stavbách, dnes oňho majú záujem viaceré kluby zo slovenskej i českej najvyššej súťaže, pričom sa dohodol so slovenským top tímom BK Inter Bratislava. Nemalou mierou sa o to pričinil práve klub MBK Karlovka, ktorý Lukáša Hofericu presvedčil na prestup a reštart jeho basketbalovej kariéry.

Manažér karloveského Áčka a šéftréner MBK Karlovka František Kubala vníma prestup Lukáša Hofericu do Interu z dvoch uhľov pohľadu. "Veľmi citeľne nám bude chýbať hráč jeho typu v podkošovom priestore. Hofo sa počas troch sezón stal jedným pilierov Karlovky. Preto bude pre trénerský tím mimoriadne náročné túto stratu nahradiť," hovorí F. Kubala. Na druhej strane je prestup Hofa do Interu Bratislava skvelou správou preňho samého i pre klub MBK Karlovka. Znamená to, že práca s hráčmi v Karlovke môže pri snahe samotných basketbalistov priniesť svoje ovocie.

"Ďakujem, Karlova!" odkazuje Hofo

Dnes už 26-ročného Slováka sa podarilo vedeniu klubu pred sezónou 2013/2014 presvedčiť, aby dal basketbalu druhú šancu. "Dal sa prehovoriť a začal na sebe krok za krokom pracovať. Vďaka svojmu pozitívnemu prístupu i našej trpezlivosti sa postupne vypracoval na hráča, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou 'extraligových' paluboviek," hovorí F. Kubala. Hofo sa v drese vtedy prvoligovej Karlovky zbavil značnej nadváhy, zrýchlil pohyb na palubovke a obrúsil svoje basketbalové zručnosti. Spoločná púť pivota a MBK Karlovka pokračovala i ďalšie dva roky v Slovenskej basketbalovej lige. Basketbalový talent, ktorý sa mu postupne strácal, tak pevne uchopil a opäť súťažil s najlepšími. Spomedzi hráčov Karlovky dosiahol v minulej sezóne najvyšší počet bodov i hernú produktivitu. 

hoferica kubala

"Sme šťastní, že sa z basketbalového života nevytratil, chytil sa a dostal opäť chuť do basketbalu," hovorí F. Kubala, podľa ktorého nemá 200 centimetrov vysoký pivot ďaleko ani k reprezentačnému dresu Slovenska.

Ako sa ale Lukáš Hoferica zlepšoval, rástla aj jeho cena na trhu. Aj pravidlo o povinnom počte Slovákov na súpiskách tímov zvýšilo jeho hodnotu. "Na naše pomery sme Lukášovi ponúkli dlhodobejšiu spoluprácu na maxime našich možností, kompatibilnú s našou filozofiou. Ponuka zo strany profesionálneho klubu Inter Bratislava je iste v iných dimenziách a konkurovať jej nevieme," vysvetľuje šéftréner klubu F. Kubala. Navyše, ponuka od ašpiranta na titul sa neodmieta. Hofovi budeme naďalej fandiť a držať palce, nech mu vydrží zdravie, nech na Interi naďalej prosperuje, minimálne tak ako u nás. "Sme mu vďační, akou hrou i prístupom sa u nás prezentoval. Verím, že aj on bude spomínať na nás s radosťou a vďakou. Snáď sa naše basketbalové cesty v budúcnosti ešte stretnú," uzatvára F. Kubala.